Wielkie rowerowe święto za nami!

12.07.2013r.

Tego Chełm jeszcze nie widział. Rekordowa liczba ponad 350 rowerzystów wystartowała w rowerowym Maratonie Kresowym "Z Duchem Bieluchem". Lokalna drużyna Team OBST Chełm nie tylko przygotowała ciekawą imprezę, ale też sięgnęła po miejsca na podium. My szczególnie jesteśmy dumni z reprezentanów firmy OBST Szymona Luchowskiego, który zajął VI miejsce w Mini Maratonie i Piotra Obst również VI miejsce w Półmaratonie.

Maraton miał miejsce w niedzielę 07.07.2013 r. w Chełmie i przyciągnął rzesze miłośników dwóch kółek. Zjechali zawodnicy z różnych miast Polski, a także z Białorusi. Liczba uczestników zwiększyła się niemal dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego roku.

Maratończyków w imieniu władz Chełma, przywitał wiceprezydent Stanisław Mościcki. Po wysłuchaniu miejskiego hejnału, o godz. 11 peleton wystartował z Pl. Łuczkowskiego, skąd pilotowany przez policyjny radiowóz i quady, przejechał rundę honorową przez miasto na start ostry, który przygotowano na ul. Majdan. Stąd rozpoczął się już prawdziwy wyscig z czasem, z konkurentami, a dla wielu także z samym z sobą, bowiem trasa chełmskiego maratonu uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w całym cyklu maratonów kresowych. Jej autorzy zadbali o to, by mięśnie maratończyków pamiętały trasę jeszcze co najmniej kilka dnu po wyścigu. Wiodła głównie przez las Kumowa Dolina, choć w trakcie jazdy uczestnicy przejeżdzalitakże m.in. przez Zawadówkę, Wereszcze Duże, Podgórze, Janów, gdzie byli gorąco dopingowani przez okolicznych mieszkańców. Ich celem była meta nad zalewem Żółtańce, jednak by do niej dotrzeć, musieli pokonać w sumie ok. 62 km w pełnym maratonie, 32 km w półmaratonie lub 12 km w minimaratonie.Niezliczona ilość podjazdów, grząski piach, palące słońce i upał potęgowały zmęczenie i utrudniały jazdę.

Jako pierwszy, z niespełna 2 godz. 22 min. trasę pokonał Andriej Murygin z Grodna, zawodnik Mistral - Banki Spółdzielcze Anyo. Wśród kobiet triumfowała Agnieszka Nowiczkow z SBR Bank Milsport Team. Po piętach deptała jej jednak zawodniczka Team'u OBST, Anna Baranowska, która po raz drugi z rzędu stanęła na podium. Tym razem zajęła drugie miejsce w kategorii Kobiety Open, ponownie zdobywając najwięcej punktów dla drużyny (967). Dla Team'u punktowali także Rafał Grzech (944 pkt.), który zapewnił sobie wysokie 24. miejsce w klasyfikacji generalnej, Rafał Biszczan z sumą punktów 962 oraz Janusz Wolanin, zdobywając 862 pkt. Za nimi na metę dotarli kolejno: Emilian Gajewski, Wojciech Mróz, Wiesław Pawluk, Maciej Baranowski, Grzegorz Szpak, Tomasz Wysocki, Wojciech Szczucki, Tomasz Oszust, Zbyszek Kraska, Wojciech Kapkin i Rafał Czapka. Wśród kobiet, Anna Kędra i Elżbieta Mróz, zajęły kolejno piąte i szóste miejsce w kat. Kobiety Open. Niezłe wyniki na koncie mają także zawodniczki Team OBST Kraśniczyn. Aleksandra Miszczuk wywalczyła drugą lokatę w kat. Kobiety Junior, zaś trzecie miejsce przypadło jej drużynowej koleżance Honoracie Pastuszak. Kolejne dwa miejsca również należą do zawodniczek OBST: Natalii Lisieckiej i Aleksandry Lisieckiej. Wśród chłopców z OBST Kraśniczyn, w kategorii Junior, na metę dotarli kolejno: Jacek Kwiatosz, Jakub Dorosz, Daniel Adamczuk i Kamil Karpiuk. Monika Wójtowicz wywalczyła czwarte miejsce w kat. kobiety Sport, wciąż jednak utrzymuje pierwszą lokatę w klasyfikacji generalnej. Dobrą formą może pochwalić się także najstarszy zawodnik Teamu OBST Chełm, Jerzy Dąbrowski, który zaledwie o kilka sekund przegrał walkę o pierwsze miejsce na pudle z zawodnikami z Dąbrowy Białostockiej. Rownież drugie miejsce zajął Patryk Wolanin, który wystartował w kat. Żak w minimaratonie.

Zwycięzców nagrodzono nagrodami rzeczowymi, pucharami ufundowanymi przez prezydenta miasta Chełm i wójta gminy Chełm oraz pamiątkowymi statuetkami w kształcie białego niedźwiedzia na rowerze, autorstwa Rafała Biszczana, członka Team OBST Chełm. Organizatorzy składają podziękowania wsaystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacjimaratonu: prezydent Agacie Fisz, wiceprezydentowi Stanisławowi Mościckiemu, wójtowi Wiesławowi Kociubie, pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Nadlesnictwu Chełm, Tomaszowi Błaziakowi, naczelnikowi chełmskiej drogówki i Jarkowi Tulikowskiemu.